

Krispiga panko-avokado-pommes frites
Krämiga avokadostavar i ett krispigt pankopanering, friterade tills de är krispiga. Serveras med en färsk, vitaminrik coleslaw av röd- och vitkål i en krämig umamidressing med citronponzu och rostad sesam.
Förberedelse
Steg 1

150 g rödkål – 150 g vitkål – 2 msk rostade sesamfrön – 100 g yoghurt – 4 msk Kikkoman Ponzu - en Blandning av Sojasås, ättika och citron – 1 msk Kikkoman rostad sesamolja – svartpeppar, nymalen (valfritt)
För att göra coleslaw, finriv eller riv båda sorterna av kål. Blanda sesamfrön med yoghurt, Kikkoman ponzu- citron och Kikkoman sesamolja för att göra dressingen, och krydda med nymalen svartpeppar om så önskas. Blanda det med kålen.
Steg 2

2 små avokados – 1 ägg – 1 msk Kikkoman Sojasås- Och Sesamoljebaserad Sås Till Pokeskål – 2 msk vetemjöl – 80 g Kikkoman Panko - krispigt ströbröd i japansk stil
För dina avokado pommes frites, halvera avokadorna, ta bort kärnorna och gröp ur fruktköttet. Skär fruktköttet i tjocka skivor eller klyftor. Vispa ägget med Kikkoman pokesås och häll i en grund skål. Lägg mjölet och Kikkoman panko i två separata grunda skålar. Täck avokadobitarna först med mjölet, sedan med äggblandningen och slutligen med Kikkoman panko.
Steg 3

Olja till stekning
Värm oljan i en stekpanna och stek dina avokado pommes frites tills de är gyllenbruna och krispiga på alla sidor. Låt rinna av på hushållspapper.
Steg 4

2 msk Kikkoman Sojasås- Och Sesamoljebaserad Sås Till Pokeskål – 3 msk majonnäs
Till dippen, rör ihop Kikkoman-pokésås och majonnäs och servera med avokadopommes och coleslaw.
Tips
För att tillaga dessa i en airfryer, värm i cirka 200 °C i 8–10 minuter, vänd halvvägs, tills de är gyllenbruna och krispiga. Tillsätt finriven parmesanost i pankopaneringen för extra smak. För en köttfri version, använd ett veganskt majonnäsalternativ och ersätt ägget med ett stärkelsebaserat äggersättningspulver, eller en blandning av 1 msk vetemjöl eller potatisstärkelse och 3 msk vatten eller annars växtbaserad mjölk. Alternativt kan du använda aquafaba, eller senap utspädd med lite vatten.
Recept-ID: 1772
Recept som PDF
ladda ner PDFTack för din återkoppling!
Berätta vad du tycker
Klicka på antalet sjärnor du vill ge: fler stjärnor = högre betyg!
Upptäck mer























