

Curryschnitzel- ramen med teriyaki
En ny variant på ramen med en krispig schnitzel marinerad i Kikkoman Teriyaki marinad serverad med en doftande curry-ramen-soppa – njut av schnitzel, curry och ramen i en och samma rätt!
Förberedelse
Steg 1

2 fläskschnitzlar (ca 130 g styck) – 100 ml Kikkoman Teriyaki marinad – 40 g mjöl – 2 ägg – 50 g Kikkoman Panko - krispigt ströbröd i japansk stil
Lägg köttet mellan två lager plastfolie eller i en fryspåse. Använd en köttmörare eller en kastrull med handtag och dunka försiktigt köttet tills det är tunt. Marinera i Kikkoman Teriyaki marinad i ca. 15 minuter. Pudra den marinerade schnitzeln med mjöl, pensla med de vispade äggen och täck till sist med Kikkoman Panko.
Steg 2

40 g osaltat smör – 2 ½ msk solrosolja
Lägg smöret och solrosoljan i en stekpanna och värm upp. När smöret har smält, tillsätt schnitzeln och stek tills den är knaprig och gyllenbrun på båda sidor.
Steg 3

½ spetskål – 1 rödlök – 1 mini pak choi – 4 tsk Kikkoman naturligt bryggd sojasås – 2 msk solrosolja
Skär spetskålen i små bitar och stek i en panna med 1 msk solrosolja på medelvärme. Så fort den är kokt, tillsätt 1 tsk Kikkoman sojasås, stek kort och ta bort. Skär löken i strimlor, stek i ½ msk uppvärmd olja och smaka av med 2 tsk Kikkoman sojasås. Skär pak choi i breda strimlor, stek på samma sätt med ½ msk olja och tillsätt 1 tsk Kikkoman sojasås.
Steg 4

200 g ramennudlar – 10 g currypulver – 50 ml Kikkoman Koncentrerad bas för Ramennudelsoppa - Shoyu (Sojabås) Smak – 4 tsk färsk grädde – 540 ml varmt vatten
Förbered ramennudlarna enligt anvisningarna på förpackningen. Häll currypulvret, Kikkoman Ramen soppbas, grädde och 540 ml varmt vatten i en kastrull, blanda väl och värm. Skär schnitzeln i strimlor. Dela de kokta nudlarna i 2 skålar, tillsätt den varma curryramensoppan och lägg grönsakerna och schnitzlarna ovanpå nudlarna.
Steg 5

2 msk Kikkoman Kryddig Chilisås för Kimchi – 2 msk majonnäs – Några blad slätbladig persilja
Blanda Kikkoman Kimchi Chilisås med majonnäsen och ringla över schnitzeln. Resterande sås kan användas som dipp. Strö över persiljan och servera.
Recept-ID: 1473
Recept som PDF
ladda ner PDFTack för din återkoppling!
Berätta vad du tycker
Klicka på antalet sjärnor du vill ge: fler stjärnor = högre betyg!
Upptäck mer