

Wok med kammusslor, blomkål & ärtor
En fusionsrätt som kombinerar klassiska kammusslor med en asiatisk twist. En ovanlig och delikat röra som även fungerar bra med andra skaldjur.
Ingredienser
Garnering:
Förberedelse
Steg 1
Skär kammusslorna i fjärdedelar. Krydda med en nypa gult currypulver och ringla över ca. 30 ml Kikkoman sojasås.
Steg 2
Skär blomkålen i buketter. Finhacka den vita delen av salladslöken och skär den gröna delen i 2 cm stora bitar. Skiva sellerin tunt.
Steg 3
Tillagning i wokpanna:
Hetta upp lite matolja i en wokpanna, tillsätt sedan Kikkoman Sesamolja och blomkål i woken. Fräs i ca 2 minuter. Tillsätt de frysta ärtorna, sellerin och den vita delen av salladslöken och fräs i ca 2 minuter. Tillsätt kammusslorna och fräs i ca. 1½ minut på hög värme. Tillsätt sedan sockerärtorna, den gröna delen av salladslöken och citronskalet. Krydda med ca. 50-70 ml Kikkoman sojasås och fräs tills vätskan lätt avdunstat. Tillsätt till sist den hackade myntan och smaka av med citronsaft och chilipeppar.
ELLER:
Tillagning i en stekpanna:
Hetta upp lite matolja i pannan. Tillsätt kammusslorna och koka i ca 1 minut på hög värme. Rör om och låt koka ytterligare en minut och ta bort från pannan. Häll Kikkoman Sesamolja i samma panna och tillsätt blomkålen och stek sedan i ca. 2 minuter. Tillsätt de frysta ärtorna, sellerin och den vita delen av salladslöken och koka i ca 2 minuter. Tillsätt sedan kammusslorna, sockerärtorna, den gröna delen av salladslöken och citronskalet. Smaka av med Kikkoman sojasås och koka ytterligare en minut. Tillsätt till sist den hackade myntan och smaka av med citronsaft och chilipeppar.
Steg 4
Tillagning i wokpanna:
Servera med ärtskotten och/eller en halverad citron om så önskas.
ELLER:
Tillagning i en stekpanna:
Servera med ärtskotten och/eller en halverad citron om så önskas.
Recept-ID: 1396
Recept som PDF
ladda ner PDFTack för din återkoppling!
Berätta vad du tycker
Klicka på antalet sjärnor du vill ge: fler stjärnor = högre betyg!
Upptäck mer