

Lax- och svamp-ingefära-ramen
En aromatisk laxramen med mör lax, shiitakesvamp och kokosmjölk i en buljong tillagad med Kikkoman ramensoppa. Avslutad med ett löskokt ägg och sesamtoner blir det en värmande och mättande rätt.
Näringsinnehåll (per portion):
3.770 kJ / 900 kcalFörberedelse
Steg 1
Hacka ingefäran och vitlöken fint.
Steg 2
Koka upp vattnet och Kikkoman Ramen soppbas i en kastrull. Tillsätt hackad ingefära och vitlök.
Steg 3
Tillsätt de skivade shiitakesvamparna och laxen skuren i 4 x 4 cm stora bitar. Häll i kokosmjölken och låt sjuda i 8 minuter. Koka ägget i kokande vatten i 6 minuter. Skala och dela det i halvor.
Steg 4
Koka ramennudlarna enligt anvisningarna på förpackningen. Fördela nudlarna i två skålar. Häll över buljongen med laxen och svampen. Tillsätt det halverade löskokta ägget och böngroddarna. Ringla över Kikkoman sesamolja, garnera med rostade mandelflarn och tillsätt chiliolja efter smak.
Tips
Du kan också använda annan fast vit fisk, som torsk eller kolja, istället för lax, och justera tillagningstiden om det behövs.
Recept-ID: 1725
Recept som PDF
ladda ner PDFTack för din återkoppling!
Berätta vad du tycker
Klicka på antalet sjärnor du vill ge: fler stjärnor = högre betyg!
Upptäck mer





















